ייעוץ עסקי

בואו נדבר השאירו פרטים

מהו ייעוץ עסקי לחברות?

תחום העסקים בימינו הינו תחרותי במיוחד, יש בו אתגרים, עליות ומורדות וקשיים לאורך הדרך. על מנת להתגבר על המכשולים הקיימים בדרך להצלחת החברה, מומלץ להיעזר בייעוץ עסקי או ייעוץ כלכלי. עם השנים התפתח ארגז כלים לעזרת חברות וארגונים שונים. ניתן להיעזר בשירותי ייעוץ עסקי במצבים ובסיטואציות שונות כגון חברות שנקלעו לקשיים כלכליים, חברות שמעוניינות להתרחב, סטרטאפים וחברות בהקמה.

שירותי ייעוץ עסקי מספקים הכוונה והדרכה למנהלים עבור נדבכים רבים כגון ניהול החברה, שיווק, הטמעת מערכות חדשות, תפוקת עובדים, יצירת תרבות ארגונית, ייעוץ כלכלי/ייעוץ פיננסי, ניהול נכון של  לוח זמנים, ניהול הפעילות השוטפת של החברה ועוד. שירותי ייעוץ עסקי כוללים כמה שלבים חשובים. השלב הראשון הוא התרשמות מניהול החברה, יועץ עסקי מבצע מעקב אחר הפעילות השוטפת של החברה בכל מיני פרמטרים. המעקב מתבצע על ידי שאלונים, ראיונות, תצפיות וכדומה, כמו כן היועץ העסקי אוסף נתונים שונים כגון דוחות כספיים, מידע כלכלי על החברה, תפוקת עובדים, תרבות ארגונית, מידע אודות מתחרים ועוד. לאחר ניתוח הנתונים, היועץ בונה תכנית עסקית שמטרתה להתוות דרך לשיפור וייעול הנקודות החלשות שיש צורך לחזק כדי להביא להצלחת החברה.

כאשר מדברים על הצלחת החברה, הכוונה היא בעיקר בפן הכלכלי, עלייה באחוזי הרווחים והמכירות, כמו כן הצלחת החברה כוללת גם הטמעת תהליכי עבודה אפקטיביים יותר, שיפור תפוקת העובדים, שיפור התנהלות המחלקות השונות בחברה כגון מחלקת השיווק והפרסום, מחלקת המכירות, שירות לקוחות, כספים וחשבונות, תחזוקה, תפעול וכדומה. כמו כן במסגרת ייעוץ עסקי מקצועי, בעלי החברה יוכלו לקבל תמונה אמיתית על נקודות החולשה והחוזק של החברה והיכן כדאי לשפר או לשנות את המדיניות שהונהגה עד כה, לעיתים ייעוץ עסקי יכלול גם הטמעה של מערכות חדשות לצורך שיפור וייעול העבודה והתהליכים המתרחשים בחברה.

שירותי ייעוץ עסקי יכולים לתרום רבות למקסום הפוטנציאל של החברה על ידי בנייה של תכנית עסקית המפרטת את כל השינויים הנדרשים בחברה.  יועץ עסקי מקצועי יוכל לתת המלצה היכן כדאי להשקיע את הכספים, האם יש צורך שינוי במבנה הארגוני של החברה וכדומה.

מנהלי חברות וארגונים מוצאים את עצמם במקרים רבים במצבים של חוסר וודאות ובלבול. לעיתים מופעל עליהם לחץ רב והם מתקשים לקבל החלטות בצורה מושכלת, מתקשים בניהול החברה בהיבטים שונים או שאין להם את הכלים הנכונים כיצד להתנהל מול מנהלים בדרג הביניים ועוד. כדי לסייע למנהל החברה להתמודד עם האתגרים העומדים בפניו, עליו לפנות לשירותי ייעוץ עסקי כדי לקבל הכוונה נכונה ומקצועית. ללא סיוע או ליווי עסקי, מנהל החברה עלול למצוא את עצמו מתקשה בניהול נכון וזה יכול להשפיע לשלילה על הפעילות העסקית של החברה בכל הנדבכים.

חשוב לדעת ששירותי ייעוץ עסקי הם הוצאה כספית לא קטנה, אך עם זאת מדובר בהוצאה משתלמת לטווח ארוך. כמו כן שיפור התהליכים הפנימיים בחברה כולל יישום של התכנית העסקית המוצעת לבעל החברה על ידי היועץ העסקי תוכל לסייע ולקדם את החברה באופן מהותי. בנוסף לכך, יישום של התכנית העסקית כולל בתוכו גם קיצור של תהליכי עבודה, עלייה בתפוקת העובדים וכך למעשה ניתן להעלות את הרווחים ואחוזי המכירות של החברה בתוך זמן קצר.

 

 

מומלץ לבחור ביועץ עסקי שהינו מומחה בתחום החברה בה הוא מספק את הייעוץ, כמו כן יועץ עסקי מביא עימו ידע חדש לחברה בה הוא מספק את שירותיו, מדובר באפשרות לרענן את השקפת העולם של הנהלת החברה ולמעשה להוביל את החברה להטמעה של תהליכי עבודה חדשים ואפקטיביים יותר.

כדי להגדיר מטרות ויעדים ברורים של החברה, יש צורך בניתוח צרכים, נתונים, דוחות ועוד. יעדי החברה הם למעשה המטרות שמנהלי החברה שואפים ליישם. כמו כן מטרות החברה מכוונות את ההנהלה והעובדים לעבר מימוש היעדים העתידיים של החברה. ברוב המקרים היעדים והמטרות מוכוונים לעבר הצלחה ושגשוג החברה מבחינה כלכלית, רווחית, שיווקית וכדומה. ברוב המקרים מנהלי חברות נתקלים בקשיים של תיעדוף המטרות והיעדים, ההשקעה מתמקדת רק בפרמטר אחד או שניים, כאשר ישנם פרמטרים נוספים חשובים לא פחות שנזנחים.

מטרות ויעדים מוגדרים מראש יכולים לסייע למנהל החברה לממש את הפוטנציאל הגלום בחברה ולהפיק יותר רווחים. כמו כן קביעת יעדים ומטרות לחברה תורמת להבנת התועלת של החברה. מנהל החברה יוכל להגדיר את המקום בו נמצאת החברה כיום ומהן השאיפות העתידיות, כלומר כיצד הוא רואה את החברה בעוד X שנים.

בנוסף לכך, לכל מנהל חברה יש גם יעד אישי שהוא מציב לעצמו כדי להבין היכן עליו להשתפר, לשנות, לייעל את ההיבט הניהולי של החברה ויכולה להיות לכך השפעה כלל מערכתית. בכל תהליך של ייעוץ עסקי מגדירים מראש את המטרות והיעדים של החברה, בסופו של תהליך ניתן לבדוק האם היעדים והמטרות שהוגדרו הגיעו לידי מימוש ויישום בפועל.

מנהל החברה מחויב להציב מטרות ויעדים עסקיים, מנהלתיים, שיווקיים, ארגוניים ועוד. חשוב להציב מטרות ויעדים מוגדרים הניתנים להשגה, ככל שהגדרת המטרות תהיה פשוטה וברורה יותר, כך אופן המימוש שלה יהיה פשוט וקל יותר, הן עבור ההנהלה והן עבור העובדים בחברה. חשוב מאד לשתף את העובדים במטרות והיעדים של החברה, על מנת להגדיל את התפוקות ואת הביצועים, כמו כן עובדים בתחום הייצור או התפעול צריכים להיות מודעים לכל שינוי והטמעה של תהליכים המתרחשים בחברה גם אם הם אינם נוגעים אליהם באופן ישיר.

הגדרת יעדים צריכה להיות שקופה לכלל העובדים בחברה, כמו כן מומלץ לשקף לעובדים כיצד תתבצע המדידה של היעדים שהוצבו (למשל תפוקות עובדים).

מדידה ובקרה מיועדים לצורך בחינת רמת השיפור של תהליכי עבודה חדשים שהוטמעו במהלך ייעוץ עסקי. מדידה ובקרה של מגוון נדבכים בחברה הינה חשובה כדי להבין האם השינוי שבוצע אכן הביא לשיפור המיוחל. למשל ברמת שירות לקוחות, כדי להעריך את טיב השירות הניתן ללקוחות החברה, מומלץ לפנות ללקוחות שקיבלו שירות ולהבין מהם האם היו מרוצים מהשירות שקיבלו, האם הם קיבלו את מבוקשם, האם נציגי השירות היו אדיבים ומנומסים כלפיהם וכדומה.

בנוסף לכך, ניתן למדוד את טיב העבודה ואת תפוקת העובדים, הישגים של עובדים מסוימים בחברה וכדומה. בחברות מסוימות תהליך מדידת תפוקת העובדים עלול להיות מורכב הרבה יותר. גם תחום זה התפתח עם השנים וכיום ישנן שיטות חדשות לבקרה ומדידה של תפוקות עובדים.

בעלי חברות תוהים האם כדאי לפנות לשירותי ייעוץ עסקי פרטי או שיש עדיפות לפנות לחברת ייעוץ עסקי. יש לבחון את היתרונות והחסרונות הקיימים בכל אחד מסוגי השירותים. חברת ייעוץ עסקי כמובן מהווה יתרון משמעותי בכך שיש בה מספר גבוה של יועצים, כמו כן קל יותר למדוד את מספר ההצלחות שלה, כמו כן בחברת ייעוץ עסקי יש יותר יועצים בעלי התמחות בנישות מסוימות וכך הם יכולים לספק שירות מקצועי יותר, לעומת יועץ עסקי פרטי שאינו מומחה בתחום אחד, אלא ברוב המקרים מספק שירותי ייעוץ עסקי למגוון רחב של חברות וארגונים.

על מנת לבחור שירותי ייעוץ עסקי מקצועיים, מומלץ לפנות לחברה שיש לה ניסיון בתחום. חשוב לדעת שיועץ עסקי צריך להיות מקצועי, בעל שנות וותק וניסיון בתחום בו החברה שהוא מייעץ לה. בנוסף לכך, יועץ עסקי מקצועי צריך לספק לחברה את הידע ואת הכלים המתאימים לצורך הטמעת תהליכים המיועדים לקידום ושיפור הרווחים, התפוקות ואחוזי המכירות של החברה. לכל חברה נקבעים מדדים, יעדים ומטרות שיש ליישם במהלך תהליך ייעוץ עסקי.

ישנה חשיבות רבה לבחירה בחברה מקצועית בתחום, על מנת לקבל את התוצאות הטובות ביותר, כמו כן ישנה חשיבות רבה להצלחת החברה וקבלת הישגים כלכליים משמעותיים שהושגו בחברות מתחרות או אצל חברות מתחומים אחרים, כדי להעריך את יכולת ואת התרומה של ייעוץ עסקי.

חשוב שיהיה שיתוף פעולה מלא בין ההנהלה לבין היועץ העסקי של החברה. על מנת להשיג שיתוף פעולה כזה, חשוב להרגיש בנוח עם היועץ העסקי, במידה ואין כימיה או תקשורת טובה בין מנהל החברה לבין היועץ ייתכן שכל התהליך לא יתנהל בצורה טובה ויהיו לכך השלכות. מסיבה זו מומלץ לתאם פגישת היכרות והבנה של התהליך, כדי לבדוק האם היועץ העסקי קשוב לצרכים של מנהל החברה, האם הוא יכול לספק מענה לבעיות מורכבות, כיצד הוא התמודד עם סיטואציות שונות בחברות אחרות ועוד. מומלץ לבקש את כל המידע הנדרש כדי להבין את אופי התהליך כדי לקבל החלטה מושכלת.

לגבי עניין התקציב. חשוב לדעת שייעוץ עסקי הוא הוצאה כספית גדולה, אך כמובן לטווח ארוך יכולה להיות משתלמת במיוחד. יש לבדוק מהו סל השירותים שאותו מציעה החברה.   

ייעוץ כלכלי מיועד לצורך ליווי והכוונת בעל החברה בכל העניינים הפיננסיים. כמו כן ייעוץ כלכלי מסייע לחברה להחליט על אפיקי השקעה שונים, היכן מומלץ להשקיע את הכסף, בחינת המטרות והיעדים הכלכליים של החברה וכיצד ניתן ליישם אותם הלכה למעשה. בנוסף לכך, החלטות כלכליות יכולות להשפיע על אופן התנהלות החברה, על הרווחים, אחוזי המכירות ועל הפעילות השוטפת. יועץ פיננסי או יועץ כלכלי יוכל לספק לחברה מידע על הערכת שווי, הערכות שכר של דרגים שונים בחברות מתחרות, מקורות מימון או גיוס של כספים עבור החברה, מידע עסקי מחברות מתחרות, השקעות בבורסה ותכנון פיננסי ארוך טווח.

היתרון הבולט בייעוץ כלכלי עבור חברות הוא התאמת הפעילות בחברה לבין קבלת החלטות נכונה יותר. יועץ כלכלי בודק את המאזן, הכנסות מול הוצאות ויודע כיצד לכוון את החברה לצורך הגדלת הרווחים. כמו כן יועץ כלכלי או פיננסי בונה תכנית כלכלית המבוססת על ניתוח הנתונים, דוחות כספיים ונתונים נוספים.

בנוסף לכך ייעוץ כלכלי יכול לסייע לחברה שנקלעה לקשיים כספיים, במידה ויש צורך בהלוואות, בעיות בתזרים המזומנים, במקרים שונים בהם אין מקורות מימון ובעיות נוספות. בנוסף לכך מומלץ לקחת ייעוץ כלכלי גם במקרים של חברה בהקמה או הקמת סטרטאפ, כמו כן חברות חדשות שמעוניינות להפיק יותר רווחים או להגדיל את החברה, יועץ כלכלי מקצועי יוכל לספק עבורם את ההכוונה הנכונה, תוך יצירת תכנית עסקית וכלכלית מותאמת באופן אישי לצרכי החברה.

.

 

קיימת חשיבות רבה לקבלת ייעוץ עסקי מקצועי. יועץ עסקי ויועץ כלכלי יוכלו לסייע להנהלת החברה לקדם את העסק ולהביא לצמיחתו בצורה הטובה ביותר. הצלחת החברה כרוכה בהבנה מעמיקה של התהליכים המתרחשים בה, תוך שימת דגש על נקודות החולשה וכיצד ניתן לחזק אותן. ייעוץ עסקי מספק להנהלת החברה תמונה אמיתית על המצב הקיים וכיצד ניתן לשפר, לייעל ולעשות שינוי מהותי במקומות הנדרשים לכך.

אולי תתעניין/י גם ב:

חברת wiservice מתמחה במתן מענה מקצועי לשיפור היעילות הארגונית, העלאת תפוקת העובדים, שיפור תהליכי עבודה, מדידה ובקרה, תכנון משאבים, ליווי ופיתוח מנהלים, הכוונה והדרכה לחברות וארגונים במגוון נושאים. אנחנו מספקים ללקוחותינו שירות מקצועי ואמין מן השורה הראשונה, מוזמנים ליצור איתנו קשר, נשמח לתת מענה בכל שאלה.

אבחון ראשוני ללא עלות השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם